Imagini cu sediul Biroului de Poliție Vama Veche-2 Mai – unde a fost dus Vlad Pascu, înainte de a provoca accidentul – au fost publicate de către jurnaliștii de la Ziua de Constanța și arată că polițiștii lucrează într-un spațiu improvizat într-un container metalic.

Uniforma de politistFoto: Inquam Photos / Octav Ganea

Sediul Biroului de Poliție Vama Veche-2 Mai este situat la ieșirea din localitatea Vama Veche, în apropierea Drumului Național 39 Constanța-Vama Veche.

Polițiștii lucrează într-un spațiu improvizat, mai exact într-un container metalic, dotat cu camere de supraveghere și aer condiționat, scrie Ziua de Constanța.

Vlad Pascu a fost dus la Biroul de Poliție Vama Veche-2 Mai în noaptea de vineri spre sâmbătă, la 02:40, după ce a fost depistat de o patrulă mixtă poliție-jandarmerie pe DN39, au fost legitimați șoferul și pasagerii, iar în mașină au fost descoperite o țigară tip joint și pastile într-un pachet de țigări, a declarat, luni, șeful IPJ Constanța, Adrian Glugă.

Potrivit acestuia, tânărul de 19 ani a fost dus cu autospeciala la sediul poliției Vama Veche-2 Mai, unde a fost testat etilotest – cu rezultat zero. El nu a fost testat însă și pentru consum de droguri, deși în mașina lui fuseseră găsite substanțe interzise. Vlad Pascu a fost lăsat să plece de la Poliție în jurul orei 04:30. La ora 05:25 a avut loc accidentul în care au fost uciși doi tineri de 20 și 21 de ani, iar alți trei au fost răniți.

Analizele care i-au fost făcute după accident au indicat că Vlad Pascu consumase cocaină, amfetamină şi metamfetamină, alte tipuri de droguri decât cele găsite în mașina lui.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here